Külbokaszalag sérülés
A legtöbb esetben mind a 3 külbokaszalag sérülése műtét nélkül kezelhető. Ha a boka krónikus instabilitása alakul ki az elégtelen utókezelés miatt, és az izom- és mozgáskoordinációs edzés nem hatékony, műtéti stabilizációra van szükség. Az úgynevezett tartott röntgenfelvételek hasznosak a műtéti tervezéshez. Rekonstruáljuk a szalagok eredeti lefutását a sérült szalag részekből, amelyeket a szárkapocscsont csonthártyájával erősítünk meg.
Utókezelés és felépülés
Körülbelül 8 hétig kell olyan rögzítőt viselni, amely megakadályozza a csavarodó mozgásokat (pronatio-supinatio). Ezen kívül rendszeres fizioterápia végzése szükséges. Az utókezelés munkavégzéstől és a sportigényektől függően 1 és 8 hét közé tehető.
Osteochondralis lézió, ízületi szabadtest, osteochondrosis dissecans
Bokasérülés következtében a talus széléről lesodródó porc vagy porccal fedett csontdarab, amelynek a sérülés következtében elégtelenné válik a vérellátása. Ennek a sérülési mechanizmusnak a különböző stádiumai eltérő kezelési módszert igényelnek. Mindaddig, amíg esély van a lesodródott fragmentum vérellátásának megmaradására, addig konzervatív kezeléssel részleges tehermentesítéssel gyógyítható a kórkép. A későbbi stádiumokban az érintett terület felfúrását (mikrofraktúra) végezhetjük a vérátáramlás serkentésére. Ha a fragmentum teljesen leválik (ízületi szabadtest) zavarja az ízület megfelelő működését, ebben az esetben a szabadtest eltávolítása szükséges. Az ízületi teherviselő felszíneken létrejövő súlyos porchiányokat különféle módszerekkel lehet pótolni például porccal fedett csontátültetéssel saját térdízületből, vagy speciális sejtmentes mátrixok ízületi injektálásával. A műtéti kezelések gyakran artroszkóppal vagy mini ízületi feltárások segítségével történnek.
Utókezelés és felépülés
Az utókezelés és a felépülési idő a károsodás típusától, mértékétől és lokalizációjától függ. Ha csak apró porcfragmentumok eltávolítása történik néhány napos pihentetésre, kíméletre van szükség, nagyobb károsodások, defektusok esetében pedig hetekig tart a felépülés.
A boka artrodézise (elmerevítése)
Ha a bokaízület mozgástartománya beszűkült, nagy csonthiány vagy a szalagrendszer instabilitása észlelhető, a bokaízület elmerevítése a választandó műtéti beavatkozás. A „merev ízület” kifejezés kissé ijesztően hangzik, de az eredmények sokkal jobbak, mint amit a kifejezés sugall. A betegek tünetmentessé válnak, és az érintett oldali végtag fájdalommentesen teljes testsúllyal terhelhető a felépülést követően. A műtét közben az ízületet beállítása olyan pozícióban történik, hogy a járás során a merev ízület alig észrevehető. A láb szomszédos ízületei átvehetik a boka mozgásának egy részét, és így a merevítésből származó mozgáscsökkenés részleges kompenzációja alakul ki.
Operatív terápia
A műtéti feltárás hasonló a bokaízületi endoprotézis beültetésnél alkalmazott feltáráshoz. A súlyosan károsodott ízületi felszínek és a rossz vérellátású csontrészek a műtét során eltávolításra kerülnek. Nagy csonthiány esetén csontpótlásra van szükség, amit a saját csípőlapátból távolítunk el. A korrigált helyzet rögzítése kanülált csavarokkal, velőűrszeggel vagy lemezekkel történik.
Utókezelés és felépülés
Az operált ízületet 6 hétig egy speciális barce-ben vagy gipszben kell rögzíteni. További 6 hétig az elmerevített ízület fokozatos terhelése végezhető speciális cipőben vagy járógipszben. A fekvőbeteg intézményben kb. 10 napot kell bentfeküdni. Összesen 12 hetes utókezeléssel és munkából való kieséssel kell számolni.
Bokaízületi endoprotézis
Míg a csípőízület vagy a térdízület protézisei ma már nagyon elterjedt műtéti beavatkozások, a bokaízület protéziseit sokáig nem tartották elég fejlettnek és gyakran még mindig cementes rögzítést alkalmaznak. Manapság már modern, többkomponensű protézisek állnak rendelkezésre, amelyek a csípő vagy a térd endoprotetikájához hasonlóan akár cement nélkül is beültethetők. Az általunk használt implantátumokat hidroxi-apatittal, egy csontaktív anyaggal vonjuk be a biztonságos csontgyógyulás érdekében. A bokaízületi protézis beültetésének előfeltétele, hogy a bokaízület mozgástartománya legalább 20 °, és a szalagrendszer stabilitása megtartott legyen.
Először feltárják a bokaízületet, az ér- és idegképletek illetve a szalagok megkímélésével. Ezt követően a gyulladt szinoviális hártyát és a hegszövetet eltávolítják (synovectomia és adhesiolysis). A műtét ezen lépése időigényes folyamat. Speciális marási és fűrészsablonok felhasználásával az ízvégeket felkészítik a protézis befogadására (a protéziságy előkészítése). Végül röntgenkontroll alatt a megfelelő protézisméretet egy protézis próbával határozzák meg, majd a végleges protézist gondosan beillesztik a csontba (endoprotézis beültetés).
Utókezelés és felépülés
Az operált ízületet az első napokban védeni kell a biztonságos sebgyógyulás érdekében. Ebben a szakaszban a dohányzás nem megengedett! A fizioterápiás kezelés addig aktív – segítő -, amíg a seb meg nem gyógyul. Körülbelül 2 hét elteltével az ízület egyre jobban terhelhető egy speciális cipőben. Kb. 10 napos fekvőbeteg-tartózkodást követően további 3 hét járóbeteg vagy fekvőbeteg rehabilitációs kezelés következik. Összességében 6–12 hetes utókezeléssel és felépüléssel kell számolni, mint más endoprotézis beültetések esetén. Előfordul, hogy a nagyon aktív és fegyelmezett betegek 4 hét után nagyon jó eredményeket érnek el.