Az autológ sejtterápiák hatásmechanizmusa
Az autológ sejtterápiák a természetes endogén mechanizmusokat használják fel a sérült szövetek regenerálására és gyógyulására.
A test válasza egy sérülésre egy összetett gyógyulási folyamat, hogy a seb a lehető leggyorsabban begyógyuljon. Ahhoz, hogy megértsük, hogyan megy végbe ez a regenerációs folyamat, meg kell vizsgálni a sejtszinten zajló folyamatokat.
Szövettanilag háromféle sejtet lehet megkülönböztetni a vérben:
- vörösvértestek, amelyek az oxigén és a szén-dioxid szállításáért felelősek;
- leukociták, vagyis fehérvérsejtek különböző típusokra oszthatók, és szabályozzák az immunvédelmet, gyulladásos folyamatokat;
- trombociták, más néven vérlemezkék, amik felelősek a vérzéscsillapításért, és beindítják a sebgyógyulás első fázisait.
Sérülés, vérzés esetén a vérlemezkék összecsapzódnak és vérrögöt képeznek. Emellett növekedési faktorok szabadulnak fel belőlük. A növekedési faktorok felszabadulása elősegíti a gyógyulást azáltal, hogy
- differenciálatlan őssejteket vonzanak a sérülés helyére, ami a sejtproliferációt (sejtosztódás) segíti elő
- csökkentik a citokinek felszabadulását, ezáltal csökkentik a gyulladásos reakciókat
- makrofágokat vonzanak a szövetek gyógyulásának és regenerációjának javítására
- támogatják a kapillárisok (hajszálerek) növekedését és felgyorsítják a hámképződést
A leukociták (fehérvérsejtek) számos citokint képeznek, amelyeket interleukineknek nevezünk. Ezek közvetítenek a különböző típusú fehérvérsejtek között, és fontos szerepet játszanak az immunvédelemben.
Az autológ sejtterápiák lényege, hogy a páciens teljes véréből azokat a sejteket, gyulladásgátló citokineket vagy növekedési faktorokat izoláljuk és koncentráljuk, amelyek a legjobb terápiás eredményt ígérik. A sérülés helyére kerülnek, és támogatják a fiziológiai regenerációt és gyógyulási folyamatot, teljesen természetes módon segítik a szervezetet a sérült szövetek gyógyulásában, ezáltal a fájdalomcsillapításban.
Az általunk használt rendszer lehetővé teszi változó koncentrációjú fehérvérsejtek és trombociták előállítását, így az orvos számos különböző autológ sejtterápiát kínálhat, mely a betegek egyéni terápiás igényeit még jobban kielégíthetik.
Az általunk használt koncentrátumok a következők
- PRP – Vérlemezkékben gazdag plazma: koncentrált vérlemezke koncentrátumot tartalmazó plazma
- rPRP – vörös PRP: nagyon magas vérlemezke-koncentrátum mellett tartalmaz vörösvértesteket, és jelentős mennyiségű fehérvérsejtet. A normál vérben levő vérlemezkék koncentrációjának akár két-háromszorosát tudunk elérni.
- wPRP – fehér PRP: szintén magas vérlemezke-koncentrátumot tartalmaz, de fehérvérsejt tartalma alacsony, ill. vörösvértesteket nem tartalmaz
- APC – Autológ vérlemezke-koncentrátum: erősen koncentrált vérlemezke koncentrátum véralvadásgátlóval, magas fehérvérsejt, és alacsony vörösvértest tartalommal
- ACS – Autológ kondicionált szérum: gyulladásgátló citokineket vagy növekedési faktorokat koncentráltan tartalmazó szérum
A kezelés menete
A pácienstől egyszerű vénás vérvétellel levett kevés vérből teljesen zárt, steril, automatizáltan működő speciális, egyszer-használatos orvos-technológiai eszközzel nyerjük ki a növekedési faktorokat, thrombocytákat, őssejteket, citokineket, majd a dúsító eljárást követően a saját-vér koncentrátumot, a gyógyító szérumot injekció formájában a porckopás, krónikus ízületi vagy íngyulladás, sportsérülés helyére juttatjuk.
Az egyes eljárásokkal nyert szérum mennyisége, és összetétele nagyban függ a páciens hidratáltsági állapotától, ezért célszerű sok folyadékot fogyasztani a kezelés előtt.
A beavatkozás rendelői körülmények között történhet, kórházi tartózkodást nem igényel.