Meniscus sérülés
A térdízület rostos gyűrűporcainak sérülése. A félhold alakú meniscusokat rostos porcszövet alkotja. Van egy belső (medialis) és egy külső (lateralis) meniscus, amely a sípcsont platójának szélén fekszik. Mozgás során mindig más helyzetbe kerülve növelik az ízületi felszínek közötti érintkezési felületet és csökkenti a porcfelületek közötti nyomást. Ha a meniscus elszakad a krónikus terhelés vagy baleset miatt, az fájdalmat, mozgás közbeni elakadást vagy a térdízület duzzanatát okozhatja. Ezen károsodások egy része műtét nélkül is meggyógyul, mások az ízület további kopásához vezetnek.
A meniscus sérülések műtéti ellátása
Ha a konzervatív terápia nem kellően hatékony, akkor a meniscus sérült része eltávolítható egynapos sebészeti ellátás keretei között altatásban vagy esetleg vezetéses érzéstelenítésben. A szakadt, sérült részek elsimítása után stabil heg képződik. Bizonyos akut sérülésformák esetén van értelme varrni vagy rekonstruálni a meniscust. Fontos ütéscsillapító funkciója miatt törekedni kell a meniscus lehető legnagyobb mértékben történő megőrzésére.
Utókezelés és felépülés
Egy nem komplikált meniscus sérülés után általában 6 alkalom gyógytorna 2-3 hétre elosztva elegendő. Ha a sérülés porckárosodással is kombinálódik, akkor az utókezelés bonyolultabbá és hosszabbá válik. A meniscus varratok, rekonstrukciók után szintén lényegesen hosszabb időt vesz igénybe az utókezelés. Ezekben az esetekben a szöveti gyógyulás folyamata akár 6 hónapig is eltarthat. Ez a hosszú rehabilitációs idő kiemelten fontos lehet pl. versenysportolók esetében, ahol lényeges a hosszú távú eredmény és nagy a térdízületre rótt terhelés.
A hátsó keresztszalag (PCL) szakadása
A hátsó keresztszalag szakadása sokkal ritkábban fordul elő. 100 keresztszalag sérülésből nagyjából egy eset a PCL sérülése, és ez sok esetben konzervatív módon is kezelhető, több hetes rögzítéssel egy speciális sínben. Ha a hátsó keresztszalag szakadása után a megfelelő kezelés ellenére sincs megfelelő mértékű hegesedés és a páciensnek problémái vannak az ízületi instabilitás miatt, akkor hátsó keresztszalag pótló műtét ajánlott.
Ezt általában a test saját semitendinosus / gracilis ínjával és a graft 2 felszívódó bio interferenciacsavarral történő rögzítésével végezzük. Az elülső keresztszalag-műtéttől eltérően PCL műtétet követően 6 héten át tartó rögzítésre van szükség, amely során a beteg járni tud. A sporthoz való fokozatos visszatérés az elülső keresztszalag-pótló műtéthez hasonlóan történik.
Kombinált tok és szalagsérülések a térdben
Egyes sérülések műtét nélkül is, rögzítéssel és fizioterápiával gyógyulnak. Más esetekben elkerülhetetlen az azonnali vagy halasztott műtéti kezelés.
Konzervatív és operatív kezelés
A keresztszalag-szakadást nem mindig kell feltétlenül megoperálni. Sok esetben a részleges szakadás konzervatív kezelése segíti az optimális gyógyulást. Ez esetben olyan tényezők játszanak fontos szerepet, mint a beteg életkora, a végzett sporttevékenység vagy a beteg foglalkozása.
Sebészeti módszerek keresztszalag-szakadás esetén
A kezelő ortopéd sebész részletesen megbeszéli önnel, hogy melyik műtéti módszer a legjobb az Ön számára. Olyan tényezők, mint az életkor vagy a végzett sporttevékenység, ugyanolyan fontosok, mint a kísérő betegségek.
A műtét után (keresztszalag szakadás)
A műtét után számos fontos feladata van a gyógyulási folyamat felgyorsítása érdekében. Rehabilitáció, izomerősítő gyakorlatok és a mozgáskoordinációs gyakorlatok segítenek a mozgás helyreállításában.
A térdkalács (patella) kórképei (a porcfelszín felpuhulása, térdkalács ficam)
A térdkalács is részt vesz a térdízület felépítésében. A négyfejű combfeszítő izom ínjába ún. szezám csontként (az inakba integrált csontok) van beágyazva. Az ín és maga az ízület mechanikus védőeszköze, nyújtáskor és hajlításkor a térdkalácsárokban felfelé és lefelé mozog. Ez általában nem fájdalmas és zajtalan.
Különböző okokból ez a folyamat megzavarodhat, és a térdkalács meghibásodásához vezethet. Ehhez olyan kórfolyamatok vezethetnek, mint például a térdkalács fejlődési rendellenességei, a patella árok fejletlensége, a végtag tengely eltérései, valamint baleset okozta elmozdulások. A patella a normálisnál jobban ráfeszül a térdkalács árokra és ez a porc károsodásához vezet. A porc egyre inkább lágyabbá és vékonyabbá válik. Gyakran fájdalom jelentkezik lépcsőzéskor, vagy amikor a térd kényszerűen hajlított helyzetben van, például autóvezetés során vagy hosszasan tartó ülés esetén (pl. moziban). A tünetek kezdetben enyhíthetők a fizioterápiával és különböző porcvédő terápiákkal. Ha a konzervatív kezelések sikertelenek, előfordulhat, hogy műtétet kell elvégezni.
Operatív terápia
Visszatérő részleges vagy teljes ficamok esetén, amikor a patella mozgása (tracking) nem megfelelő, nem a patella árokban mozog a műtéti beavatkozás célja az optimális biomechanika visszaállítása. Ha a növekedési porc elcsontosodott, a térdkalács ín tapadásának az áthelyezése végezhető, a megfelelőbb biomechanikai viszonyok elérése érdekében. (Elmslie műtét)
Utókezelés és felépülés
Azok a kisebb beavatkozások, amelyek nem érintik a térdkalács ín tapadását, 2-4 hét alatt meggyógyulnak. Ha szükség van a térdkalács ín tapadásának áthelyezésére, akkor a teljes felépülés a keresztszalag műtéthez hasonlóan 3-5 hónapig is eltarthat. Súlyos porckárosodás esetén egy ideig a végtag tehermentesítésére van szükség. A cél az, hogy először az ízület, majd az izmok is regenerálódjanak. Ennek a kezelésnek a felépülési ideje több tényezőtől függ, például a beavatkozás nagyságától, a porckárosodás kiterjedésétől, és a beteg foglalkozásától.
A teljes felépülési idő 2 és 16 hét közé tehető. A műtét után a beteg 6 hétig nem vezethet autót, 6-10 hónap elteltével térhet vissza a reguláris sporttevékenységhez, bár sok esetben az ilyen pácienseknek már hosszú a betegútja, és régebb óta nem tudtak tornázni.